Není pochyb o tom, že YouTube je dnes jednou z nejpopulárnějších internetových stránek. Jedná se o server, kam mohou přihlášení uživatelé nahrávat svá videa, a kde je ostatní mohou sledovat. Najdeme zde prakticky cokoliv, od vtipných zvířecích videí po filmy či seriály nebo písničky.

Právě ty poslouchá mnoho především mladých lidí. Těm mnohdy ani tak nezáleží na videu, chtějí zkrátka jen poslouchat své oblíbené skladby, zatímco například někam jdou.

Je však jasné, že ke sledování či jen poslouchání těchto videí potřebujeme připojení k internetu. A i když mnozí z nás jej mají díky chytrým mobilním telefonům s výhodným datovým tarifem prakticky neustále k dispozici, stále jsou mezi námi takoví, kteří možnost neomezeného připojení k síti kdekoliv nemají.

youtube2

Proto je také velice závažná otázka, zda je možné z YouTube stáhnout písničky k pozdějšímu poslechu. Díky tomu bychom si je totiž mohli přenést do přehrávače, který je podstatně menší a pohodlnější, než telefon. Navíc by to mělo i tu výhodu, že pokud by autor dané video smazal, stále bychom jej měli k dispozici.

Odpověď na onu otázku zní, že ano. Rozhodně to možné je. Jen je potřeba si uvědomit, že se vždy jedná o video, nikoliv pouze o audio. Tomu odpovídá i formát daného souboru. Pokud tedy chceme pouze zvuk, je potřeba jej následně za pomoci speciálního programu extrahovat.

To vše je samozřejmě v pořádku, avšak je tu ještě jeden problém: je tento postup legální? Nedostaneme se tímto stahováním videí do konfliktu se zákonem?

blog1

Zde záleží na tom, k jakému účelu jej chceme použít. Pokud jej budeme mít jen pro osobní potřebu, pak zde žádný problém není. Avšak v případě, že bychom jej chtěli veřejně pouštět, pak již budeme mít problém. A zvláště v případě, že za toto promítání budeme vybírat peníze.

Proto je rozhodně dobré si předem uvědomit, k čemu jej potřebujeme, a následky našeho konání. Pak se nebudeme mít čeho bát.