Pořád se všude mluví a píše o tom, na co máme u lékaře nárok. Je toho dost.
Když přijdeme na preventivní prohlídku k praktickému lékaři dopředu informovaní o svých nárocích, divíme se, že několik výkonů zkrátka nedostaneme.
Například takový odběr krve.  Víte, že minule vám byl udělaný, abyste se dozvěděli, zda nemáte zvýšenou hladinu cukru, nebo cholesterolu.
Ale nic se neděje.
lékař v operačním oblečení
Například váš partner, který je o pár let starší než vy, ve vašem nynějším věku krev kontrolovanou měl, ale když vy se zeptáte, proč se to vás netýká, mávne doktor rukou se slovy, že vypadáte zdravě. A vyprovodí vás ze dveří.
Máte dvě možnosti: Buď se ohradíte s tím, že víte, že na to máte nárok a rádi byste byli zkontrolovaní, nebo nad tím mávnete rukou a nedej bože, za pár měsíců se objevíte s příznaky rozjeté cukrovky.
Pokud zvolíte první variantu, může se vám, bohužel, stát, že naštvete svého doktora a ten si řekne za odběr krve nějakou částku, protože on to považuje za nadstandardní a vámi zvolenou prohlídku.
laboranti s mikroskopem
Při druhé možnosti budete doufat, že skutečně jste zdraví.
Ano, praktičtí lékaři dokonce fušují do práce specialistů.
Nejprve si vysedíte dvouhodinovou frontu na žádanku k očnímu, bojíte se, že v čekárně kvůli papíru něco chytnete, protože kolem vás jsou kýchající a kašlající lidé, a praktický vám místo žádanky koukne do oka a řekne, že to je v pořádku a ve vašem věku jsou tyto potíže normální.
Protože vaše obtíže trvají, ale máte strach jít tam znovu, abyste nebyli za hypochondra, odkládáte návštěvu, až není zbytí. V ten moment váš praktik zbledne a beze slova vám podá vyplněný papír, se kterým uháníte na oční.
Tam se dozvíte, že čekací doba na vyšetření je půl roku, a tak vám nezbývá, než čekat a věřit, že to bude dobré.
Konečně nastal den D.
Vešli jste do ordinace a po vyšetření se dozvíte, že jste měli přijít dřív, protože teď už je zákal v oku neoperovatelný a musíte přijmout fakt, že postupně na něj přestanete vidět.
Že jsem vás vystrašila? Bohužel jsou to pravdivé věci.
Ale abych nebyla jen za pesimistu.
Mezi lékaři se najdou i tací, kteří nemají problém vyšetřit důkladně pokaždé, když přijdete.
To se pak člověk až diví, co všechno je možné kontrolovat.
Jestliže vás takový pečlivý doktor pošle na vyšetření a výsledek je v pořádku, zkusí vás poslat na nějaké další, aby se zjistilo, proč při prvním vyšetření byly výsledky bez nálezu, když vaše problémy přetrvávají.
 Ano, jsou tady od toho, aby nám pomáhali ve chvílích, kdy nám není dobře, máme bolesti, nebo úraz.  Očekáváme příjemný přístup, a proto nás už léčí pouhý hlas, který říká, že všechno bude dobré.
Protože jsem ale životní optimista, věřím, že mezi lékaři je dost takových, kteří své povolání berou jako poslání a ne cestu ke zbohatnutí.