Server Spolužáci byl v provozu zhruba 14 let, poprvé se jeho stránky otevřely veřejnosti v polovině roku 2004. Služba byla velice spolehlivá, byla však poměrně snadno zneužitelná.
Nebylo totiž tak těžké zjistit některé osobní údaje o spolužácích ze stejné školy, třebaže navštěvovali jinou třídu, nebo ročník. Podmínky pro vstup do jednotlivých tříd si stanovovali jejich samotní správci a častokrát to vyžadovalo pouhou znalost příjmení třídního učitele, nebo nějakého jiného kantora. To se dalo snadno odvodit, případně použít metodu „pokus – omyl“. Stávalo se tedy poměrně běžně, že bylo možno sledovat informace třeba z deseti ročníků současně. Lidé do svých osobních účtů často uváděli kontakty na skype, icq, telefonní spojení, adresy, jména partnerů, děti, atd. V databázích byly k dispozici fotografie z třídních srazů a pochopitelně i staré fotky z dávné doby.
nakreslené děti
Tato veřejná služba však na konci května 2018 ukončí svou činnost. A to z několika důvodů. Tím prvním je velmi nízká návštěvnost. V prvopočátku byla návštěvnost enormní a zájem o registrace a sdílení dat byl obrovský. V roce 2006 se do služby přihlásilo denně více než 50 tisíc lidí. V současné době však klesl počet návštěv na méně než 15 tisíc denně. První razantní pokles byl zaznamenán již v roce 2015.

Server spolužáků byl vhodným médiem pro organizaci abiturientských srazů

Původně měla databáze sloužit samotným žákům a studentům, kteří ještě studují, to se však minulo účinkem a využívali ji především absolventi pro informování o abiturientských večírcích a srazech. Lidé na sebe měli k dispozici důležité kontakty a pro nostalgická ohlédnutí za studentským životem byl tento server přímo ideálním prostředkem.
dřevěný stůl
Druhý důvod k zrušení této veřejné služby je GDPR. Tedy nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, které vstupuje v platnost na konci května roku 2018. Tvůrci webu by server museli dočasně úplně odpojit a kompletně přepracovat, aby splňoval náročné požadavky současné legislativy. Pro majitele firmy by to však představovalo obrovskou investici, a s největší pravděpodobností nevratnou. 
Důvodem k ukončení provozu je také předpokládaný vývoj trendu využívání sociálních sítí konkurenčních firem, tedy především Facebooku. Ten, ačkoliv je pod palbou ohledně nakládání s osobními daty klientů, stále využívá jeho služby denně více než tři a půl milionu Čechů.
třída ve škole
Služba Spolužáci bude k dispozici všem zaregistrovaným až do 24. května 2018, veškeré dokumenty a fotky však bude možné stahovat do konce srpna tohoto roku. Pak již server nadobro přestane existovat.