Mnoho lidí touží po tom stát se podnikatelem. Je to částečně proto, že v nás již od dob první republiky přetrvává obraz bohatých majitelů firem, kteří si mohou dovolit prakticky jakýkoliv luxus. Není tedy divu, že je do rejstříku zapsáno mnoho nových podniků.

Je však jasné, že zdaleka ne každému se chce podstupovat ono byrokratické martyrium spojené se založením společnosti. Naštěstí to také není nutné. Existuje totiž možnost koupit si již založenou firmu. Příkladem mohou být ready made společnosti Ostrava kancelar29.cz.

koupě již hotové firmy

Jedná se o prakticky čerstvě založené firmy, které zatím mají jen nezbytný základní kapitál. Ty si klient koupí, převede se na něj a jeho společníky vlastnické právo, a pak už ji může vytvořit k obrazu svému.

To vše se zdá jednoduché, a můžeme se ptát, proč tuto možnost nevyužívá více lidí. Jedním z důvodů samozřejmě je, že o ní často neví. Závažnější je ale to, že i tento postup má své nevýhody. Proto rozhodně není vhodný pro každého, kdo se chce stát podnikatelem.

uvnitř výrobního podniku

Tou první a nejzávažnější překážkou je cena. Ta totiž zahrnuje nejen onen již zmíněný základní kapitál, ale také zisk společnosti, která ji založila. Také musí pokrýt náklady, které s tím měla. Je tedy jasné, že je mnohem vyšší, než kdybychom ji zakládali sami.

Dalším problémem je také nutnost nakoupit také potřebné stroje a zařízení a sehnat zaměstnance. To vše však může proběhnout až po prodeji, takže pokud se nám to nepodaří, máme smůlu a nezbyde nám, než naši novou firmu zrušit nebo prodat, obvykle se ztrátou.

Přesto je faktem, že zjednodušení celého procesu je pro řadu lidí velkou výhodou. Než se však do jakéhokoliv podnikání pustíme, je potřeba střízlivě uvážit, zda je to pro nás to pravé. Zdaleka ne každý má na to, aby vedl podnik, a je dobře známo, že většina jich ukončí svou činnost do jednoho roku po svém založení. A to by rozhodně byla škoda.