Všemi je doporučováno, abychom si rodinu založili, dokud jsme mladí a zdraví. Je však několik „základů“, které by měly potomkovi předcházet. V dnešní době jsou však investice do života finančně náročné.
novomanželé s květinou

Svatba

Dříve bylo běžnou součástí společného života, že se dva lidé vzali a poté založili rodinu. Dnes tento zvyk poněkud opadl.
Pokud se však pár rozhodne, že se stanou manželi, bude je to stát nemalé množství finančních prostředků. Já jsem toho názoru, že svatba by měla být jednou za život a tudíž by se na ní nemělo šetřit. Samozřejmě, někdo nestojí o žádnou velkou akci a velký počet hostů. Bohužel, i za okolností, že se bude jednat o menší svatbu, je tato životní událost finančně náročná.
Na základě průzkumu několika na sobě nezávislých webů se minimální částka za svatbu pohybuje až k 50 000 Kč. Když se rozhodneme, že naši svatbu chceme prožít dle našich snů, vyšplháme se klidně k částce až 150 000 Kč. Dle mého názoru se opravdu nejedná o malé peníze, které jsou dostupné každému mladému páru.
novomanželé s květinou

Bydlení

Zde se naskytuje možnost volby. Buď bydlení v pronájmu, nebo pomocí hypotéky získat vlastní domov.
Bydlení v pronájmu je rozhodně dostupnější, než získání hypotéky. Dnešní ceny nájmů jsou ale opravdu vysoké. Ne každému tedy vyhovuje platit za klasický byt 2+1 cca 10 000 – 14 000 Kč měsíčně. Dnes už ani nebývá zvykem, že nájemci dostanou smlouvu na neurčito. Smlouvy bývají na rok a po jejím skončení se na další rok opět prodlouží. Může se tedy stát, že nám po skončení nebude následně prodloužena a my nebudeme mít kam jít.
Možnosti získání hypotéky jsou však pro některé nedostupné. Dle momentálních „pravidel“ musíte mít našetřeno 20% z ceny nemovitosti, což z průměrné ceny bytu 2 500 000 Kč, je 500 000 Kč. Pro spoustu mladých párů/manželů je tato částka nemožná k dosažení. Při průměrném platu 25 000 Kč to představuje několikaleté šetření, omezování se ve výběru dovolené apod.

Založení rodiny

V nedávné reportáži v televizi bylo řečeno, že předtím, než se miminko narodí, by rodina měla mít našetřeno cca 150 000 Kč. To není málo peněz, ne? Tato částka je na jednu stranu v podstatě logická. Výbava pro miminko stojí velké peníze a výše mateřské/rodičovské je dost bídná. Pokud chce tedy rodina v průběhu celé mateřské/rodičovské dovolené vycházet bez finančních krizí, je opravdu velice vhodné mít vyšší finanční rezervu.

Doporučení?

ŠETŘIT, ŠETŘIT, ŠETŘIT. Pokud je pro vás spokojený život se šťastnou rodinnou životní prioritou, tak vám nic jiného nejspíš nezbyde – pokud samozřejmě nejste finančně zabezpečeni od svých úspěšných rodičů (nebo pokud vy sami nejste úspěšní). Ale, ne každý má to štěstí J. Každopádně se naučme žít s tím, co máme a pokud nám to nestačí, udělejme vše pro to, aby tomu bylo jinak! Přeji vám mnoho štěstí při cestě za spokojeným životem!