Diego Armando Maradona je celé jméno jednoho z nejlepších a zároveň nejkontroverznějších fotbalistů, kteří kdy běhali na zelených pažitech. Argentinský klenot válel od konce sedmdesátých do poloviny devadesátých let. Je spojován jak s geniálním vedením balonu a chytrými řešeními situací na hřišti, ale také s bujarým soukromým životem.
argentina vlajka
První fotbalové krůčky udělal rodák z jednoho z nejchudších předměstí Buenos Aires v devíti letech. Jako ostatní chlapci ze slumu věřil, že jej fotbal může vyvést z bídy. A skutečně se tak stalo. Záhy po té, co se uvedl v týmu Cebollitas (přípravka Argentinos Juniors), si jej všimli trenéři. Zde získal příznačnou přezdívku „Zlatý chlapec“.
Ve věku šestnácti let debutoval mezi muži. A protože ihned zaujal svým rtuťovitým pohybem, přehledem, vedením míče a drzostí, dostal příležitost po pár měsících v národním týmu. Po úspěšném tažení juniorské reprezentace, během kterého získal cenu pro nejlepšího hráče, přestoupil do legendární Bocy Juniors – nejslavnějšího klubu v Argentině. To se psal rok 1981.
V polovině 80. let přestoupil do Barcelony a přesunul se tak na evropský kontinent. V katalánské metropoli toho ale odehrál jen málo a tak přestoupil do Neapole, kde strávil ta nejlepší fotbalová léta. Ve městě se stal okamžitě modlou. Dodnes, pokud se bavíte s místními o jejich klubu, na něho vzpomínají jako na největší legendu.
boca juniors
Ve své kariéře vstřelil nespočet branek. Tu nejslavnější ale vsítil velmi kuriózním způsobem. Není snad fotbalového fanouška, který by ji neznal. Je zvaná „boží ruka“, neboť anglického brankáře na mistrovství světa v Mexiku roku 1986 překonal právě po zásahu rukou. Tu po zápase popíral, později ji ale sám označil za boží zásah. V zápase dal i druhý gól po krásném sólu přes polovinu hřiště. Argentina zvítězila 2:1 a po falklandské krizi to bylo vítězství nejen sportovní, ale i kulturní.
Skvělou kariéru pošpinil Maradona svým soukromým životem. Měl totiž problémy s drogami. Několikrát mu byl pozastaven start. S drogovou závislostí pravděpodobně bojuje do dnešních dnů.