V poslední době se na Internetu množí podvodné firmy, které nabízí zajištění odborných konferencí, jednou z nich bylo kupříkladu profesní setkání neurologů a pediatrů. Mělo jít o jakýsi Mezinárodní kongres dětských neurologických chorob.
kongresová mísnost.jpg
Podvod spočívá ve dvou základních mechanismech. Tím prvním je rozeslání pozvánek s odkazem na profesionálně vytvořené webové stránky, které prezentují zajištění setkání odborníků v plné režii včetně ubytování, stravování, uvolnění společenských prostor, zajištění dopravy, bezpečnostní agentury atd. Na první pohled působí nabídka velice solidně a důvěryhodně, pouze při bližším zkoumání vyjdou najevo určité nesrovnalosti. Např. pozvánku neobdrží přední české kapacity z tohoto oboru a namísto nich je přizvána řada mezinárodních hvězd, přitom se akce má konat v Praze.
hala na kongres.jpg

Podvodníci inkasují peníze za organizaci konference předem

Cílem další strategie je poskytnout rezervaci ubytování, zajištění občerstvení a volného místa za vstupní poplatek. Jestliže se oběť „chytí do pasti“ a uhradí platbu v řádu tisíců eur za několik desítek svých zaměstnanců, celá akce je náhle zrušena a pochopitelně si obnos podvodníci ponechají. Dopadnout takové zločince je však takřka nemožné, jde totiž většinou o propracovanou síť offshore firem ve stylu tzv. bílých koní. Struktura firem je anonymizovaná a stejně tak je zabezpečen způsob výběru peněz z účtu. Navíc po provedení jedné akce vše jakoby utichne, podvodníci změní image, starý web odstraní, vytvoří nový systém, pozmění strategii a event. nasadí nové bílé koně.
pachatel s pouty.jpg
Jedinou ochranou je tedy prevence. Každou nabídku odborné konference, kde jde o značné peněžní toky, je třeba důkladně prověřit. Bohužel i mezi vzdělanými lidmi, např. lékaři, se najdou lidé důvěřiví, navíc nemají dostatek času vše prověřovat, jsou pod tlakem a v každodenním stresu atd. Prověření spočívá jednak v identifikaci poskytovatele, a pak se vyplatí kontaktovat pozvané přednášející osoby, zda vůbec o celé akci vědí, případně zda už někdy nebyli účastníky konference zajišťované dotyčným pořadatelem.