Lidé mají nejrůznější koníčky. A pro některé z nich jím může být i pěstování květin či zahradničení. Není tedy divu, že se občas snaží vypěstovat rostlinky, u kterých by to většinu z nás ani nenapadlo. Příkladem mohou být třeba citrusy ze semínek, ať už se jedná o citrony, pomeranče či mandarinky.

Ovšem uvedené příklady nejsou ani zdaleka jediné. V současné době například v obchodech můžete koupit výhonky fazolek mungo. Ty jsou určeny primárně k přímé konzumaci jako pochutina, podobně jako jíme například pop-corn. Toto má být jeho zdravější, ačkoliv stále chutnou, varietou.

mandle2

Faktem je, že má i své nevýhody. Například, vzhledem k tomu, že se jedná o luštěninu, může nadýmat či, v případě, že se krátce po jejich konzumaci napijete velkého množství vody, způsobovat průjem. To samozřejmě není nic příjemného a třeba na to dávat pozor. Jinak se však jedná o chutnou a zdravou svačinku.

Ovšem když se tento produkt dostal do rukou milovníků zeleně, ti si řekli, proč jej nezkusit zasadit například do květináče? Koneckonců semínka již naklíčená jsou, takže jich stačí pár zasadit a uvidíme, co z toho vzejde.

Experiment byl ve většině případů úspěšný, neboť klíčení mungo Naklíčeno fazolí není příliš obtížné. Problém však nastane později. Ano, rostlinky vyrostou, a ano, během několika měsíců začnou plodit. Ovšem výnosy nejsou zrovna největší – přibližně jedna či dvě mrňavé fazolky v jednom chlupatém lusku, které velikostí rozhodně nepřipomínají to, co jste zasadili.

mungo2

Pokud je tedy chcete pěstovat proto, abyste si svou oblíbenou pochoutku dopřáli s tím, že zaručeně na ni nebudou použity žádné pesticidy či konzervanty, pak máte bohužel smůlu. Pokud však chcete pouze vyzkoušet pěstování nové, neobvyklé rostlinky, pak rozhodně není důvod, proč do toho nejít. Avšak mějte na paměti, že jako vždy je na místě trpělivost. Věřte, že za ni pak budete odměněni.