Občas se každému z nás stane, že zapomeneme, kam jsme odložili klíče nebo brýle. Chceme něco říci a najednou se nám myšlenky vypaří z hlavy. Neděste se, jednou za čas se to přihodí každému z nás. Přirozeně vás možná napadne, zda se nejedná o Alzheimerovu chorobu nebo počínající demenci. Nemyslete na nejhorší. Možná je váš mozek pouze unavený a vyčerpaný. Mozek je v neustále aktivitě. Nesmíme se tedy divit, že si občas potřebuje odpočinout. Je zajímavé, že některé vzpomínky nám vydrží až několik let nazpátky, a přesto si je pamatujeme a jiné si vybavujeme sotva pár dní.
rozpůlený vlašský ořech
Pokud nejsou tato selhání paměti příliš častá, nemusíme se obávat nejhoršího. Zpozornět bychom měli v případě, kdy nám dělá potíže zorientovat se ve známém prostředí nebo zapomínáme naše bydliště. Nezapamatovat si jméno souseda je normální, ale zapomenout vlastní adresu už ne. Pokud se vám toto přihodí, neváhejte a navštivte lékaře.
I paměť se dá, ale trénovat. Pestrá strava a minimum stresu prospěje lepší funkčnosti mozku. Stresu se, ale lze jen těžko vyhnout. Musíme tedy zabojovat i jinými prostředky.
Luštěte křížovky, řešte kvízy a hrajte vědomostní hry. I obyčejné pexeso vám pomůže k bystření mozku a trénování paměti.
Činnost mozku můžete podpořit i zakoupením potravinových doplňků nebo užíváním vhodných bylinek. Účinný je například Jinan dvoulaločný – Gingo biloba.
hlava na dlani

Právě tuto rostlinu nejdete ve většině potravinových doplňků. Díky obsahu látek v této rostlině se zlepšuje průtok krve, která okysličuje náš mozek. Přínosnou bylinkou je rozmarýna lékařská. Podporuje fungování paměti a bystří mysl. Ajurvédská medicína doporučuje Bakopu drobnolistou – Brahmi. Rostlina obsahuje užitečné alkaloidy, zvyšuje funkčnost mozkových buněk a podporuje odolnost vůči stresu. Pochutnávejte si vlašských ořeších, dodají vašemu organismu důležité oleje a vitamíny, které mozkovou činnost příznivě ovlivňují.